Leczenie motywująca w leczeniu alkoholizmu

Od dawna nie ulega kwestii, iż spośród alkoholizmu nie wolno się wyleczyć. Można go natomiast rozpoznawać zaleczyć. W jaki badania to dokonać, tak aby było owo impreza skuteczne? Wydaje się, że dobrym rozwiązaniem jest tzw. Rehabilitacja Motywująca. Jej założenia wykorzystuje się nie owszem w leczeniu alkoholizmu, pomimo tego zaś w szkolnictwie azali medycynie.
Terapia Motywująca jest specyficzną formą pracy. Jej efektem ma istnieć jako że rozwijanie i wzmacnianie motywacji do zmiany nieodpowiednich nawyków oraz zachowań. Odchodzi się po tej stronie od działań nakazowo – dyrektywnych, zastępując je partnerskimi stosunkami nawiązywanymi pośrodku terapeutą i alkoholikiem. Przez wzgląd temu terapeuta przypuszczalnie pobudzić a posłużyć się nieskomplikowany potencjał tkwiący w jego kliencie. Co istotne, nie prowadzi owo aż do wyleczenia alkoholika (żadna ze znanych metod terapii tego nie gwarantuje), tudzież nieco aż do odnalezienia a wykorzystania mądrości, którą każdy istota ludzka posiada.
W ogóle Rehabilitacja Motywująca prowadzi do zmian zachowania alkoholika. Umiejętnie prowadzona interlokucja pomiędzy terapeutą oraz osobą uzależnioną wpływa na motywację tej ostatniej. W który modus się owo odbywa? A więc przede wszystkim terapeuta pokazuje alkoholikowi, że nie będzie mu niczego dyktować a iż uznaje jego ustawa aż do samodzielnego wyboru najlepszego rozwiązania. Jest owo wcale ryzykowne, skoro kiedy niekiedy być może biec aż do pozostania pod ręką alkoholu, nie mniej jednak zdecydowana większość osób przekonuje się aż do wprowadzenia zmian. Zadaniem terapeuty jest takie kierowanie negocjacje, żeby wzbudzić w uzależnionym stosowne wątpliwości natomiast iżby pokazać mu – jakby fuksem – niekorzystne skutki picia alkoholu. Wymagane jest aczkolwiek ogromne umiar w tej kwestii, skoro terapeuta, kto będzie na klienta naciskał, spośród całą pewnością nie osiągnie założonego celu. Właściwy fachura pomoże pomyśleć uzależnionymi wszystkie „za” a „przeciw”. Pozwoli mu na własną rękę dojść aż do najlepszych rozwiązań w danej sytuacji. W tym samym czasie wzmocni jego wrażenie własnej wartości i wiarę w dyspozycja.
Jednakowoż owszem Leczenie Motywująca jest efektywna? Postępowanie prowadzone powyżej tą metodą wskazują, iż TM doniośle wpływa na kurs i efekty terapii. Historia się to w poprzek zwiększone prawdopodobieństwo podjęcia leczenia, wzmocnioną funkcjonowanie osoby uczestniczącej w terapii zaś zwiększoną motywację do zaprzestania picia w ciągu roku od czasu zakończenia terapii.

Reklamy

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: